عشق چیست عاشق کیست

عشق چیست عاشق کیست

عشق چیست و عاشق کیست 

 

سلام 

اینبار میخواهم از عشق بگویم !

عشق شاید همان میوه نایاب و لذیذی باشد که اگر قسمت کسی شود , بالاترین لذت دنیا را خواهد چشید !


در مقاله کوتاهی نوشته بودم خوشبختی همان لذت با آرامش است ! من فکر میکنم عشق تکرار لذت با آرامش است , یک خوشبختی پر تکرار ! با این تفاوت که در عشق به خدا هم وصل میشوی , عشق سه راس دارد . من , تو و خدا !


در این دنیای فانی هیچ چیزی مطلق و صد درصدی نیست ! اما عشق میتواند همان خوشبختی پر تکرار باشد ! 

 

گاهی فکر میکنم این ما هستیم که میتوانیم انتخاب کنیم به کسی یا چیزی عشق بورزیم , آن چیز میتواند یک گل باشد یا حتی یک عروسک ! به هرچه عشق دهی جان میگیرد , جانی از تو میگیرد ! شاید همین باشد که دلبستگی پیش می آید ! 

جایی خواندم وابستگی به یک فرد از آنجا می آید که میدانیم برایمان مفید است , بودنش و کارهایش یا جایگاهش ! و احساس میکنیم بدون او نمی توانیم و همیشه به او تکیه میکنیم !

و دلبستگی یعنی بدون آنکه در نظر بگیریم آن شخص یا آن چیز برایمان مفید هست یا نه میخواهیمش ! بدون هیچ دلیلی ! فقط میخواهیم که باشد , فقط میخواهیم که کنارش باشیم ! آدمهایی که باعث دلبستگی بقیه میشوند شاید روحی مالامال از عشق دارند !

و آنها انتخاب نمیکنند وابسته شوند یا دلبسته ! این درجه عشق ورزی ماست ! کسانی که میدانند چیزی برای وابستگی ندارند سعی میکنند با محبت و عشق , کسی را دلبسته خود کنند ! 

چرا که درغیر اینصورت باید او بامعرفت باشد تا کنار کسی بماند که نه عشق واقعی دارد و نه قوی تر یا مفید تر از ما هست !

 

بقیه عشق چیست و عاشق کیست در ادامه مطلب

 

ما میتوانیم به هر کس که میخواهیم عشق بورزیم 

و زمانی میتوانیم از چیزی لذت ببریم که از آن انرژی بگیریم , این انرژی هم میتواند به ما آرامش دهد و هم میتواند برایمان لذت بخش باشد مثلا بودن در کنار کسی که دوستش داریم , همین که کنارش باشیم از او انرژی میگیریم , چراکه بعضی از آدمها روحشان پر از انرژی خداوند است , انقدر که دلشان صاف است ! 

اما بعضی ها هم ذاتا بدی نمیکنند و همین بد نبودنشان دلبستگی ایجاد میکند , اگر گاهی لبخندی یا محبتی هم داشته باشند !

وقتی ما به کسی عشق میورزیم و عشقمان یک طرفه است , این عشق به خودمان بر میگردد و چیزی از ما کم نمیکند ! به مهرمان اضافه میکند و مهربانی به ما آرامش میدهد , اما وقتی عشق دوطرفه باشد هرگاه که عشق ما به او وصل شود , قسمتی از ما درون او شکل میگیرد و مانند جنینی رشد میکند , وقتی از عشقمان مراقبت کنیم , آن عشق بزرگ و بزرگتر میشود به شرط اینکه همه چیز دوطرفه باشد !

 

راستش اگر میخواهی عاشق شوی باید اول دلبسته شوی , یعنی بدی و خوبی او را قضاوت نکنی و فقط او را بخاطر خودش بخواهی اما بدانی او هم آدم است و احساس نیاز میکند ! 

عشق یک حس زیبای دوطرفه است که یا هر دو میدانند یا یک نفر میداند ونفر مقابل را در تصور خویش میبیند . و از آنچه در تصور اوست عشق را میبیند همین است وقتی او , آنچه در تصور عاشق نباشد , عشق میشکند و میشود عشق پوچ .. مثل کیسه آبی که در رحم شکل گرفته و جنین ندارد !

 

عشق به خداوند یک دلبستگی بی عیب و نقص است چرا که اگر دلبسته خداوند شوی و فقط او را خوب بدانی , او بیکار نمینشیند و تو را آزمایش میکند , بهتر است دلمان را با خدا صاف کنیم . و بدانیم او خوب است و فقط خوب است و اگر نباشد یعنی اگر نخواهیم که باشد بدی می آید , بدی از نبودن است , از نبودن خوبی !

 

گرچه عشق همیشه معنی اش یکسان است و گاهی با محبت بی دریغ اشتباه گرفته میشود , اما لازم است بگویم وقتی از عشق الله حرف میزنیم یعنی یک عشق دوطرفه قوی که او عاشق تر از ماست ضمن داشتن خصوصیات مطلق چون گذشت , مهربانی , بخشندگی , حفاظت و شاهد بودن و ... 

عشق زمینی هر چه قدر هم که بی عیب باشد زمانی پایدار میشود که به عشق الهی وصل شود ! یعنی معشوقه میشود کعبه خدا ! 

و عشق وقتی شروع میشود هیچ مانعی ندارد !

هیچ اما و اگری ندارد !

اما انسان همیشه جایز الخطاست و بخاطر همین است که بعد از گذشت چند سال ممکن است حس کنیم دیگر عاشق نیستیم چون ما خوب مطلق نیستیم !

به نظر من برای حفظ عشق باید گذشت داشت ! گذشت و گذشت و گذشت ... و این گذشت باید دوطرفه باشد 

به نظر من برای حفظ عشق باید خصوصیات خوب داشت که اگر یک بدی دیدیم , آن خصوصیت خوب را بخاطر آوریم , خصوصیتی که بارز است , چون همه ما خصوصیت خوب و بد داریم و فقط اندازه اش در بقیه متفاوت است . 

 

عشق , حس عجیبیست که تا تجربه اش نکنی نمیفهمی !

مثل یک میوه نایاب که فقط تو چشیده ای و شبیه هیچ مزه ای که تاکنون بوده و چشیده ای نیست ! 

به نظر من عشق زمینی از خداوند قدرت میگیرد , هر جا که کم آوردی باید به خداوند پناه ببری تا دوباره تو را در آغوش نورانی خویش بپذیرد و تو را سرشار از خود کند , و آنگاه از آنچه داریم به کسی که دوستش داریم میدهیم ! 

چقدر عشق دوطرفه زیبا و بی نقص است !

عشق یک معجزه است که جوانی را به تو بر میگرداند 

اما برای داشتنش , فکر میکنم باید شرایطش را داشته باشی ! 

نمیشود بد باشی , نمیشود عشق را نفهمی , نمیشود خدا را نادیده بگیری و بعد بخواهی عاشق هم باشی !

نمیدانم برای عشق , شاید اول باید دلبسته خدا شوی , بعد خدا برایت انتخاب میکند کسی کنارت قرار بگیرد که هرلحظه حضور خودش را برایت تکرار کند ! 

عشق همان خوشبختی با حضور خداست !

و خدا چیزیست که قابل حذف شدن نیست !

یا حق

انشالله که هر که لایق است به مقام بالای عاشقی برسد چرا که هر عشقی , عشق نیست و سراب است 

عشقتان واقعی ♥

  • به قلم : الهه آجرلو- فاخته
  • عشق چیست ؟ عاشق کیست !
  • نوشته: نوشته الهه فاخته
  • بازدید : 46بار
  • انتشار : سه شنبه 06 خرداد 1399 - 15:58
  •