روز معلم مبارک ! معلم عزیز

روز معلم مبارک ! معلم عزیز

معلم کسی ست که می تواند راه را به شما نشان دهد 

شاید ما فقط یادمان باشد که چه کسی الفبا یادمان داد

اما معلم یاد میدهد چگونه معادلات زندگی را حل کنیم همانطور که بارها توانستیم در دفتر ریاضی حل کنیم 

معلم به ما یاد می دهد  که برای حواس جمع بودن می توانیم حفظ کنیم و برای درک مسائل باید مسئله حل کنیم تا مغزمان بزرگ شود بخاطر حل کردن و پیدا کردن راه های دیگر.

معلم راه را نشان می دهد این ما هستیم که باید انتخاب کنیم و هیچ اجباری در انتخاب نداریم 

اما من چیز دیگری از معلم می دانم 

 

بقیه متن روز معلم مبارک در ادامه مطلب

 

 

سواد را که آموختم 

اما یادم نمیرود معلم کلاس اول دبستان خانم بیضا را که وقتی میدید دختری کوچک گریه می کند کنارش مینشست و بغلش می کرد ! یادم هست یکبار سرم را روی میز گذاشتم و مثل هم کلاسی ام بهانه ای برای غم پیدا کردم , اما معلم من را دید هم میزی ام را بلند کرد , لحظه ای بعد دستانش را حس کردم که دور کمرم حلقه زده و صدای نفس هایش را شنیدم ! کمی بعد از گریه که آرام شدم گفت مشکلی هست که من بتوانم حل کنم ! من با بغض کودکانه ام گفته ام هر چه که روی تخته مینویسید را بلدم !  چنان با شعف لبخند زد  که دلیلش را الان می فهمم , تمام غم های من این بود که چرا بلدم و همه چیز آسان است !  دفتر مشقم را گرفت , در نگاهش برقی بود . قسمتی از دفتر مشقم را پاره کرد و آن را با چسب به دیوار چسباند . به من گفت تو خیلی خوش خط هستی , ولی نمیدانستم که همه را بلدی . من در دلم ذوق کردم من حتی میتوانستم مساحت قسمت هاشورخورده را هم حل کنم , جدول ضرب را هم بلد نبودم و یکی یکی جمع میزدم . 

روز معلم مبارک ! 


من دبستانی بودم که یک روز معلم ورزش گفت بدوید ! 

هم کلاسی ام همین که شروع کرد به دویدن همه کنار ایستادیم و او را نگاه کردیم او مثل یک اسب میدوید , معلم گفت او با استعداد است اما شماها با تلاش میتوانید از او هم جلو بزنید . همین شد که روزها گذشت و چند نفر که من هم جزئی از آنها بودم از او که مثل اسب میدوید جلو زدیم. و من فهمیدم تلاش یعنی چه !

روز معلم مبارک ! 

همان معلم ورزش یک روز در حیاط مدرسه جمعمان کرد و گفت داوطلب میخواهم . یک نفر داوطلب شد و یک حرکت را انجام داد , بسیار ضعیف بود , اما نفر دوم آمد و عالی انجام داد , معلم ورزش گفت کدام بهتر بودند ما گفتیم نفر دوم اما او گفت نفر اول !

گفت چون نفر اول جسارت انتخاب راهی را که هیچ کس انتخابش نمیکند را دارد ! واین یعنی جسارت ! 

جسارت را آنجا یاد گرفتم و این جسارت چقدر به من کمک کرد , انگار بذر جسارت در من کاشته شد !

روز معلم مبارک ! 


سال سوم دبیرستان در آخرین روز مدرسه , معلم فیزیک از ما درباره اهدافمان پرسید . من گفتم لیسانس در این مملکت ارزشی ندارد ! او گفت مهم نیست مدرک تحصیلی ات چیست , مهم اینست که چقدر کتاب میخوانی ! این کتاب است که به سواد تو اضافه میکند نه مدرک تحصیلی ! مدرک تحصیلی کمک به سواد تو میکند اما دلیلش نمیشود !

 

روز معلم مبارک ! 


من کتابخوان بودم , من تمام کتابخانه های اطراف عضو بودم و کنج داشتم ! تمام کتابهای کتابخانه را خوانده بودم! و الان هروقت از خودم غافل میشوم پر مشغله میشوم یاد دبیر دوره دبیرستان خانم عابدینی می افتم که تمام معادلات فیزیک را فراموش کرده ام جز یک حرف او . 

ریاضی بد نیست , ریاضی علم فکر کردن است . 

ادبیات بد نیست, تاریخ بد نیست , چرا که با حفظ کردن باعث میشویم حافظه یمان تقویت شود و حواس جمع شویم!

درسها با معلم یا بی معلم هستند اما آنچه که معلم به ما میدهد میتواند به انتخاب راه زندگیمان کمک کند!

معلم کسیست که راه زندگی را نشانمان میدهد ! 

کسی که راهی نشانمان ندهد معلم نیست ! 

تقدیم به تمامی معلمهای صادق و با وجدان 

  • یاحق
  • الهه آجرلو-فاخته
  • دانش آموزی در آستانه 34 سالگی ♥
  • معلم عزیز روزت مبارک
  • نوشته: نوشته الهه فاخته
  • بازدید : 84بار
  • انتشار : پنجشنبه 11 ارديبهشت 1399 - 16:2
  •